Skaistumam

SAGATAVOT ĀDU ZIEMAS SEZONAI. KĀ?

Aukstā sezona, sākot no salnām naktīs līdz pārāk sausajam gaisam telpās, var radīt diskomfortu ādai neatkarīgi no tās tipa. Tāpēc laikus jāsagatavojas un jāpielāgo ādas kopšanas režīms, lai pārmaiņu ietekme būtu pēc iespējas mazāka. Lūk, daži vienkārši, bet iedarbīgi ieteikumi, ko saglabājām īsā špikerī.


Kas notiek ar ādu ziemā. Ikreiz, kad ieejam iekštelpās vai, gluži pretēji, izejam aukstā vējā, straujas temperatūras un mitruma izmaiņu dēļ epidermas šūnas piedzīvo tā saukto termisko šoku. Ārā āda cieš no vēja un sala, bet iekštelpās no sausa gaisa. Daudzi ādas kopšanas speciālisti to uzskata par būtisku ādas dehidratācijas cēloni. Dehidrēta āda ir sausa, kairināta un ne tikai rada diskomfortu, tas arī rosina krunciņu veidošanos, pasliktinās ādas krāsa un vispārējais stāvoklis. Savukārt zema temperatūra sašaurina asinsvadus, un sejas ādai pietrūkst barības vielu. Vēsos laikapstākļos tauku dziedzeri izdala mazāk tauku, un iekštelpu sausajā gaisā cieš hidrolipīdu līdzsvars, tiek izjaukta ādas dabīgā aizsargbarjera. Ko darīt, lai palīdzētu tai vieglāk izturēt nelabvēlīgo vidi?

Izvairīties no pārmērīgi karstas dušas. Lai kā arī gribētos omulīgi sasildīties karstā vannā, tomēr jāatceras – jo ilgāk āda tiek pakļauta šādai temperatūrai, jo vairāk tā zaudē mitrumu. Ilgstoša uzturēšanās karstā ūdenī mazina ādu aizsargājošo lipīdu slāni. Ieteicams izvēlēties siltas un neilgas ūdensprocedūras, pēc kurām uzreiz jāuzklāj mitrinošs līdzeklis, turklāt uz nosusinātas, nevis sausas ādas, lai saglabātu mitrumu.


Barot un mitrināt. Sievietēm ar sausu ādu ziemā ieteicams lietot barojošus krēmus ar bagātīgāku tekstūru. Tos izvēloties, jāmeklē šādi uzraksti: oil-based (uz eļļas bāzes), for sensitive skin (jutīgai ādai), barrier repair un lipid-replenishing (lipīdu slāņa atjaunošanai un aizsardzībai pret atūdeņošanos). Vēlams, lai krēma sastāvā būtu 100% dabīgas eļļas, augu ekstrakti, vitamīni A un E jeb aktīvās sastāvdaļas, kas baro un mīkstina ādu, aktivizē vielmaiņas procesus, uzlabo elastību. Ja āda ir taukaina, ar trekniem krēmiem labāk neaizrauties, jo šā tipa ādai tauku netrūkst, gluži otrādi – āda tos izdala par daudz. Šajā gadījumā noderīgāk turpināt ādas mitrināšanu, piemēram, izvēloties līdzekļus, kuru sastāvā ir hialuronskābe – spēcīgs dabīgs mitrinātājs, kam piemīt spēja saistīt ūdeni. Lai arī mūsdienu krēmi ir piemēroti lietošanai jebkuros laikapstākļos, vieglas tekstūras mitrinošus līdzekļus vēlams uzklāt stundu pirms došanās aukstumā. Bet, ja āda ir sausa, aukstajā gadalaikā ieteicams mitrinošu krēmu uzklāt uz nakti un no rīta pirms došanās ārā no mājas lietot barojošu krēmu, kas pasargās no vēja un sala. Laba kombinācija ādas mitrināšanai būs, piemēram, hialuronskābe un hohobas eļļa.


Izmantot pelēkās dienas lietderīgi. Ziemas mēneši ir piemērots laiks, lai ādai sniegtu vairāk barības vielu un tā varētu labāk izturēt aukstā laika izraisīto stresu. Ikdienas sejas kopšanu var papildināt ar C vitamīna serumu, kas zināms kā spēcīgs antioksidants un ir būtisks kolagēna sintēzei. Savukārt, regulāri izmantojot maigus augļskābju pīlingus, ādas virskārta tiks atbrīvota no atmirušajām šūnām, un uzlabosies ādas izskats. Tā ne tikai šķitīs gaišāka un starojošāka, bet arī vieglāk uzsūks krēmu sastāvā esošās barojošās un mitrinošās vielas.


Jāatceras, ka ziemas mēnešos nav vēlams pārspīlēt ar ādas pīlingu, pretējā gadījumā tā var kļūt pārlieku jutīga. Vēlams lietot maigus skrubjus, bet ne biežāk kā 1–2 reizes nedēļā, lai neizjauktu ādas dabīgo aizsargslāni.

Neaizmirst par roku ādu un lūpām. Sals, vējš var izraisīt lūpu ādas plaisāšanu, tāpēc vajadzētu uzklāt higiēnisko lūpukrāsu (piemēram, ar bišu vasku, E vitamīnu). Rokām regulāri jālieto mitrinošs, barojošs krēms. Ejot laukā, jāatceras uzvilkt cimdus. Vērtīgi palutināt rokas ar vienkāršu vakara rituālu – uzklāt biezu krēma kārtu, uzvilkt kokvilnas cimdiņus un atstāt šādu masku uz nakti. Savukārt lūpām kā vieglu masku var izmantot šī sviestu vai kokosriekstu eļļu, atstājot to uz nakti.


Papildināt uzturu ar vērtīgām taukskābēm. Uzturā jābūt pietiekami daudz omega-3 taukskābēm, kas uzlabo ādas aizsargspēju pret ārējiem bojājumiem. Lai nodrošinātu organismu ar vērtīgajām taukskābēm, vēlams ēst vairāk treknu zivju (lasis, sardīnes, paltuss, tuncis) vai, ja tās negaršo, papildināt uzturu ar zivju eļļas kapsulām. Ēdienkartē biežāk jāiekļauj citi omega-3 saturoši produkti: rieksti (valrieksti, pekanrieksti, mandeles un makadamijas rieksti), eļļa (olīvu, linsēklu, kukurūzas, saulespuķu, rapšu, sojas), tofu, ķirbis, avokado, spināti.


Uzlabot mikroklimatu mājās. Jo sausāks gaiss telpās, kas apkures sezonā ir neizbēgami, jo vairāk tas ādai atņem mitrumu. Ir vērts investēt gaisa mitrinātājā, kas parūpēsies par optimālu gaisa mitrumu telpās, īpaši pievēršot uzmanību guļamistabai. Ādai labvēlīgas būs labi vēdinātas telpas ar gaisa mitrumu no 30 līdz 60% un optimālo temperatūru no 20 līdz 23 °C.


Strādāt komandā ar profesionāli. Ādas kopšanas pāreja uz ziemas periodu būs vienkāršāka, ja jūs konsultēs profesionālis, iesakot, kādas procedūras var palīdzēt atrisināt   galvenās ādas problēmas. Ziema ir īstais laiks, lai veiktu mezoterapiju vai biorevitalizāciju, kā arī tagad ir piemērots laiks lāzerprocedūrām, lai mazinātu pigmentācijas plankumus.